مجموعه آموزشی روی قله

جای برای یادگیری بدون مرز

۵ راهکار برای پایان دادن به اهمال کاری

اگر یک اهمال‌کار هستید، قطعاً با اضطراب و استرسی که همراه با تعویق انداختن کارها به لحظات آخر است، آشنا هستید. اکثر افراد در شروع کردن کارها مشکل‌دارند! در این مقاله چندین راهکار وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تعلل خود را در حال حاضر متوقف کنید.
در ابتدا بهتر است تعاریف اهمال‌کاری و تنبلی را بفهمیم تعریف تنبلی، تمایل نداشتن به انجام کاری است، اما اهمال‌کاری، اجتنابی عمدی است که نتیجه آن به انجام ندادن کارها ختم می‌شود. در بیشتر مواقع برای اینکه کاری را انجام ندهیم، ترجیح می‌دهیم به انجام فعالیت‌های دیگری بپردازیم که ما را از انجام کار اصلی دور کند.

۱.خود آگاهی

بفهمید چه چیزی مانع شما می‌شود، وقتی متوجه شدید که کاری را نادیده می‌گیرید یا آن را به تأخیر می‌اندازید، از خودتان بپرسید که چرا؟
دو نوع کار وجود دارد که اغلب به تعویق می‌افتند:
کاری که دوست ندارید انجامش دهید. این رایج‌ترین نوع است.


کاری که نمی‌دانید چگونه انجام دهید. هنگامی‌که از دانش و آگاهی لازم را ندارید یا از نحوه شروع انجام کار مطمئن نیستید، به‌احتمال‌قوی از آن اجتناب می‌کنید.


مهم‌ترین کار خود را به مدت 15 دقیقه پشت سر بگذارید. به‌جای اینکه به تعداد کل ساعات کار خود فکر کنید، فقط شروع کنید. به خود بگویید فقط 15 دقیقه باید این کار را انجام دهید. این کار باعث می‌شود که شما از شروع کردن نترسید.
اگر 15 دقیقه هنوز خیلی ترسناک به نظر می‌رسد، فقط 3 دقیقه کاری انجام دهید.

۲.تعیین مهلت زمانی

یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید نوشتن یک برنامه با تاریخ‌های مشخص برای هر قسمت از یک کار است. اهداف خود را مشخص کنید و لیست کارهای لازم برای رسیدن به آن را بنویسید. این لیست باید شامل کارهای کوتاه‌مدت باشد که شما باید روزانه و هفتگی آن‌ها را به پایان برسانید. برای قطعات کوچک کارها مهلت زمانی تعیین کنید.


کارهایتان را اولویت‌بندی کنید یک‌راه برای این کار، تمام‌کارهایی که باید انجام دهید را به چهار دسته طبقه‌بندی می‌کنید: وظایفی که باید آنی انجام شوند، وظایفی که بعداً قابل انجام هستند (برنامه‌ریزی مجدد)، وظایفی که می‌توانند به شخص دیگری واگذار شوند و وظایفی که مهم نیستند و قابل‌حذف هستند. نقطه قوت این استراتژی این است که با وظایفی که باید در یک روز مشخص انجام دهید، بلکه در مقیاس‌های زمانی طولانی‌تر مانند هفته‌ها یا ماه‌ها نیز به‌خوبی کار می‌کند.

۳.صبح جادویی

یک استراتژی خوب می‌تواند این باشد که روز خود را با سخت‌ترین کارها شروع کنید. صبح بعد از صرف صبحانه و بیدار شدن کامل، بیشترین انرژی را خواهید داشت. بعد از اتمام کار سخت، احساس بهتری خواهید داشت و سپس می‌توانید برای بقیه روزبه چند کار ساده‌تر بروید.


بفهمید چه زمانی بیشترین انگیزه و هوشیاری رادارید و روز خود را تنظیم کنید تا بهترین استفاده را از این زمان داشته باشید.
یک انسان واقعی اگر بتواند عادت‌های خود را به‌طور واضح اولویت‌بندی کند و کارهای مهم را سریع انجام دهد، می‌تواند از یک نابغه که زیاد حرف می‌زند و نقشه‌های عالی می‌کشد اما کمتر کاری را به انجام می رساند پیشی بگیرد.


اولین کاری که باید در روز انجام بدهی این باشد که قورباغه زنده‌ای رو قورت بدهی با این کار در کل روز خیالت راحت خواهد بود که سخت‌ترین و بدترین اتفاقی را که ممکن است در طول روز برایت پیش بیاید را پشت سر گذاشته‌ای.
درواقع قورباغه شما بزرگ‌ترین و مهم‌ترین کاری است که باید در طول روز انجام دهید. اگر قرار است دو تا قورباغه رو بخورید اول آن‌یکی که زشت‌تر است را بخور! منظور این است که اگر دو کار مهم را پیش رودارید اول کاری را که بزرگ‌تر و سخت‌تر و مهم‌تر است را انجام بدهید.

۴.لیست بساز

فهرست‌های انجام کار به یک دلیل اصلی کار می‌کنند:
ما معمولاً نگران چیزهایی هستیم که ناتمام گذاشته‌ایم. مغز ما دوست دارد کارها تمیز و مرتب شوند، این بدان معنی است که ما نگران کارهایی هستیم که نیاز به انجام آن‌ها دارند. این بدان معناست که تهیه فهرستی از کارها باعث نگرانی ما می‌شود، اما معلوم می‌شود که این کار مغز را فریب می‌دهد و فکر می‌کند که این کار انجام‌شده است.


به‌عبارت‌دیگر، نوشتن مطالب در لیست کارها به این معنی است که دیگر نگران نیستید و درواقع وقت برای اولویت‌بندی و سپس انجام وظایف خود دارید.
برخی از افراد پیشنهاد می‌کنند كه لیست روزانه شما نباید بیش از سه مورد باشد. سه تا پنج احتمالاً بهینه است، زیرا احتمالاً بیشتر اوقات می‌توانید به آن دست پیدا کنید، اما برخی از افراد می‌گویند فقط یک هدف را هدف بگیرید و سپس هر چیز دیگری پاداش است.


البته این بدان معنا نیست که اگر وقت دارید نمی‌توانید کارهای بیشتری انجام دهید. شما فقط می‌توانید به لیست هفتگی یا لیست در حال انجام خود نگاهی بیندازید و کار دیگری را انتخاب کنید. بااین‌حال، مفید است که بلندپروازهای خود را کنترل کنید.
لیست طولانی می‌تواند باعث اضطراب و حتی فلج وظایف شود، زیرا از اینكه آیا وقت دارید تمام‌کارهای خود را انجام دهید یا چند مورد دیگر برای انجام دادن ابراز نگرانی می‌کنید.


بهتر است یک لیست کوتاه‌تر داشته باشید و وقتی کامل شد احساس موفقیت کنید.
برای تعیین اهداف، لیست کارهای لازم را بنویسید. تمام وظایفی را که باید برای انجام آن‌ها انجام دهید، ثبت کنید. این لیست باید شامل کارهای کوتاه‌مدت باشد که شما باید روزانه و هفتگی آن‌ها را به پایان برسانید و همچنین اهداف بلندمدت که انجام آن‌ها ممکن است ماه‌ها طول بکشد. دیدن آن به شما کمک می‌کند تا اقدامات مختلف موردنیاز برای رسیدن به تمام اهداف خود را برنامه‌ریزی کنید.


این لیست را روی کاغذ بگذارید. حتی اگر از تلفن خود برای فهرست‌های دیگر خود، از مواد غذایی تا آرزوهای تولد، استفاده می‌کنید، این لیست را در آنجا قرار ندهید. عمل نوشتن وظایف شما برای تفکر در مورد چگونگی به پایان رساندن آن‌ها مهم است.

بیشتر بخوانید: سحر خیز باش

۵.از قبل برای موارد احتمالی آینده برنامه‌ریزی کنید


یکی از مهم‌ترین دلایل عدم موفقیت در چرخه تعلل در افراد این است که علی‌رغم داشتن نیت هدفمند قوی، به این معنی که آن‌ها واقعاً می‌خواهند از تعلل جلوگیری کنند، اما برای شرایطی که باعث به تعویق انداختن آن‌ها می‌شود، نمی‌توانند از قبل برنامه‌ریزی کنند.

این مسئله را می‌توان با ایجاد یک هدف اجرای قوی کاهش داد که شما می‌توانید این کار را با شناسایی موقعیت‌های آینده انجام دهید که ممکن است برای تنظیم موفقیت‌آمیز رفتار خود تلاش کنید و سپس با رفتارهای هدفمند مناسب روبرو شوید که اگر انجام دهید شما هرگز در چنین شرایطی قرار می‌گیرید

به‌عنوان‌مثال، اگر متوجه شوید که مرتباً معطل می‌شوید زیرا مردم شما را به پاتوق دعوت می‌کنند و حتی اگر می‌دانید باید کارکنید نه گفتن دشوار است، می‌توانید با یک پاسخ از قبل برنامه‌ریزی‌شده مواجه شوید که رد ادب از پیشنهادات مردم برای شما راحت‌تر است که باعث می‌شود پایبند به اهداف خود باشید، درصورتی‌که با وسوسه انجام کار دیگری روبرو شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

مقالات مرتبط

در خبرنامه ما عضو شوید

به روز باشید و از بهترین ها بیاموزید